sobota 10. září 2011

Smrky


Pod chalupou náhle začalo usychat několik vzrostlých  smrků. Přivolaný lesník ihned konstatoval napadení kůrovcem a nutnost jejich okamžitého pokácení, odvoz a zpracování. Nelenil jsem tedy a začal hned tím nejstatnějším, abych měl zásobu na příští rok (měkké dřevo musí alespoň rok vysychat). V nevytopené světnici se totiž u přijímače sedí značně nepohodlně…

Potěšil mě výskyt chráněného jestřábníku sudetského, jehož semena jsem pečlivě sebral pro výsev v příštím roce. Objevil se v trávníku zničehož nic, v okolí jsem žádný neviděl.
                                     
                 Jestřábník sudetský

neděle 4. září 2011

Vejce

Při čištění okolí podpěry LW antény od vegetace, aby její pata nebyla obrostlá a nedržela se u ní vlhkost, jsem narazil na zajímavý nález – pravděpodobně jde o vejce slepýšů, kterých je kolem chalupy poměrně dost. Každé léto jich najdu na zahrádce několik a bohužel se také občas stávají obětí travní sekačky.

pondělí 18. července 2011

Další vylepšení

Novou anténní krabici s vyztuženým konektorem jsem osadil na "hlavní" anténu Y-9 a krabici vypůjčenou z druhé antény Y-5 jsem vrátil zpět. Ještě předtím jsem na konektoru této krabice provedl téměř stejnou úpravu, když vyztužení jsem dále vylepšil přilepením čtyř křidélek do kříže.

pátek 1. července 2011

Další odklad lovu FM stanic

Když bylo vše hotovo vytáhl jsem slavnostně Y-9, zavěšenou celé měsíce pod stropem v chalupě, položil ji na trávník u záhonu, přinesl trojnožku a přišrouboval ji ke kotevním železům. Byla nádherně stabilní a těšil jsem se, jak se bude dobře montovat anténa bez toho, že nohy budou klouzat po kamenech. Jenže jak jsem anténu překračoval, abych mohl její svod připojit na zakončení vnitřního pokračování koaxiálního kabelu u okna, zakopl jsem o konektor, vestavěný do anténní krabice a ten se ulomil. Opět mrzutý odklad a práce navíc – objednat v Kovoplastu novou krabici, koupit nový konektor (starý byl do krabice vlepen, aby se upevňovací matice nepovolovala) a vyrobit novou sestavu.
Druhý den jsem si ale uvědomil, že mám také ještě rozebranou a uloženou kompletní Y-5, ze z jejíhož dipólu jsem stejnou sestavu krabice s konektorem sundal a namontoval na dipól Y-9. Když jsem o týden později měl oba nové díly pohromadě, rozhodl jsem se o malé vylepšení. Ze zbytku plastové trubičky od čehosi a odřezku zeleného plexiskla (nic se nevyhazuje, může se to hodit!) jsem zhotovil kryt na vyčnívající konec konektoru, ochránit a vyztužit před vylomením třebas i případným tahem svodového kabelu do strany. Z obrázku je dostatečně zřejmé, jak jsem si s tím poradil.

sobota 18. června 2011

Neposedný pozorovatel

Stále jsem nebyl spokojen s nestabilitou trojnožky, protože nohy byly dosud vždy jen opřeny o ploché kameny kolem záhonu, do kterého stožár stavím. Rozhodl jsem se proto zatlouci na okrajích záhonu těsně u kamenů úhelníková železa s otvory pro přišroubování noh.
Již při přípravě nového kotvení trojnožky jsem si všiml, že kolem mne stále poletuje jakýsi ptáček, posedává na plotě, na drátu longwire antény přímo nade mnou a poskakuje na trávníku v zahradě kolem mne. Vůbec se nebál a připadalo mi, že zvědavě pozoruje co dělám. Když jsem zašel do chalupy, díval jsem se oknem, co bude dělat. Chvíli se rozhlížel kolem sebe a když mě neviděl, kamsi odletěl. Jen jsem vyšel ven, ihned přiletěl a znovu sledoval mou práci a neodletěl, ani když jsem velkým kladivem železa zatloukal do země a dokonce se ode mne nehnul ani když jsem poté ukládal naštípané dřevo pod přístřešek. Opravdu neobvyklé chování.
Jak jsem později zjistil, byl to konipas bílý. Viděl jsem ho pak u naskládaného dřeva ještě o týden později, ale to už nejevil o mě žádný zájem a držel se v uctivé vzdálenosti za plotem na blízkých stromech. Asi proto, že jsem nedělal nic zajímavého...

sobota 4. června 2011

Rozšířený lov na VKV

Po obnoveném zátahu na nové stanice, které v našem éteru přibyly za předchozí rok, jsem se konečně rozhodl zhotovit nevodivý nástavec na teleskopický stožár s trojnožkou, abych mohl instalovat VKV anténu také svisle. Téměř všechny naše stanice totiž vysílají se svislou polarizací a tak byla naděje na četné přírůstky do bandscanu.
Nejprve jsem uvažoval o nějakém vahadle, na jehož jednom konci by byla upevněna anténa a na druhém protizávaží, ale pak jsem usoudil, že jde o zbytečně hmotné a nemotorné řešení a vyřešil jsem to posledním dílem stožáru ze staré násady od koštěte, která po mírném obroušení přesně pasovala do spodní trubky.
Jenže jsem si přece jen způsobil malý problém, který instalaci odsunul o tři týdny. Násadu jsem totiž pro ochranu proti dešti natřel bezbarvým lakem, ale pak jsem zjistil, že je to lak olejový, který schne nejméně týden. Protože pro dobrou ochranu dřeva jsou třeba nejméně dva nátěry, po týdnu jsem násadu natřel znovu, ale o dalším týdnu lak stále nebyl dobře proschlý. Počkal jsem tedy ještě na další víkend, ale při montáži stožáru jsem zjistil, že vrstvy laku zvětšily průměr násady a tak jsem musel část, zasunovanou do trubky, zase obrousit. Šlo to špatně, lepší bylo oškrábat násadu nožem, protože lak byl stále měkký a smirkový papír rychle "zatmelil", takže přestal fungovat.
První důkladné prozkoumání pásma přineslo hned výsledky. Zapsal jsem 14 nových stanic, ale šlo o sice relativně blízké, ale slabé tuzemské stanice, které bych jinak na anténu instalovanou horizontálně asi neslyšel. Další už budou přibývat velmi pomalu, protože letos když jsem jich do bandscanu tolik, zřejmě jsem je hned napoprvé "vychytal" a pásmo už je důkladně prozkoumané.

pátek 8. dubna 2011

Po zimní přestávce

Půlroční přestávka v zápisech do blogu neznamenala přestávku v DXingu. Za uplynulých šest měsíců přibylo do seznamu zachycených majáků několik desítek nových, koncem října jsem uspořádal DX expedici do Německa k Severnímu moři a počátkem letošního roku začal připravovat novou zahraniční expedici, tentokrát o "stupeň výš" letecky, protože jde o cíl vzdálený podstatně víc než jednodenní jízda seberychlejším autem. Kromě toho jsem se na přelomu listopadu a prosince zúčastnil výpravy na exotické Filipíny, pro kterou jsem si pořídil za levný peníz poměrně kvalitní miniaturní přijímač Tecsun PL-310 s digitálním zpracováním signálu – jak jinak, čínské výroby.
Počátkem následujícího roku jsem pak nechal dovézt velkou zásobu dřeva, aby bylo čím topit v zimě, až bude v plném proudu ta pravá sezóna na středních a dlouhých vlnách, ale i šance na DX úlovky na VKV během zimních inverzí.