středa 21. července 2010

Poslední tropy

Čtvrtek-neděle, to byl můj nejspíše už poslední letošní prodloužený "tropický" víkend, tedy alespoň zpočátku, ukončený nečekaně hned první den nástupem nebývale dlouhé bouřky a poklesem teplot o více než 10 °C.
Po příjezdu následoval obvyklý rituál instalace Y-9 pro FM DXing a na tuner jsem hned rozevřel čerstvý výtisk aktualizovaného bandscanu, doplněného o úlovky z předchozího týdne.
Jenže o šesté večer se přihnal vítr, následovaný nejdříve blesky a hřměním "na sucho" a pak zprvu drobným, později silným deštěm a neustálými blesky, při kterých jsem raději vytáhl z tuneru anténu i síťový přívod. Přesto jsem do nástupu bouřky ještě stačil do bandscanu připsat další dvě položky, které nejsou zcela "čisté", protože v obou případech jsem už tyto vysílače slyšel a šlo jen o změnu programu polského rozhlasu z PR1 na PR Euro. Přesto vzhledem k jejich výkonu a vzdálenosti šlo o poměrně dobré úlovky:
90.6  POL PR Euro 1.0 Swieradów Zdroj 85
104.0 POL PR Euro 2.0 Zielona Góra   195

Protože bouřka s blesky trvala netypicky celý večer a celou noc až do rána, raději jsem ani nezapínal Icom R-75 pro příjem majáků. Déšť skončil druhý den až po deváté dopoledne a na VKV jsem zaznamenal silný útlum všech signálů. Rozsáhlé oblasti vysokého tlaku a trvající tropické teploty na jižní a jihozápadní Evropou sice dávaly naději na shortskipy, ale bohužel žádné představení se opět nekonalo.
Letošní poslední z nekonečných variant překrásných úsvitů za jasného dne jako vzpomínka na předchozí víkend. Další se pak budou objevovat víc a víc vpravo za osamělou borovicí a nakonec za kopcem na východě. Ale v této podobě je už stejně přes půl roku neuvidím...

Místní nepřítel se pokouší naslouchat DX signálům. Netuší, že bez sluchátek a Spectranu nemá šanci.

Stále nám zůstává neznámým důvod, proč se u nás shortskipy vyskytují téměř výhradně jen na počátku léta nebo ještě dříve a později už jen velmi sporadicky. Ačkoli se pro ně typická synoptická situace nad Evropou v průběhu léta opakuje v mírných obměnách mnohokrát, později už to nějak nefunguje. Přitom, jak ukazuje mezinárodní FM DX konference, DXeři v západní Evropě hlásí shortskipy prakticky po celé léto...

Příroda se evidentně snaží dohnat srážkové manko posledních týdnů. V pátek k večeru se opět zatáhlo a setmělo a spustil se nový déšť, ke kterému se přidal chvílemi silný vítr. S krátkými přestávkami pršelo až do sobotních odpoledních hodin, takže FM tuner i Icom R-75 vyšly opět naprázdno. K ránu se sice objevilo pár už slyšených španělských majáků, ale tentokrát nebyly až na dvě výjimky slyšet žádné francouzské s výjimkou kmitočtu 320 kHz, kde se na Spectranu objevily všechny tři (LSU, TY a VE), a tradičně byl zcela uzavřen i západní směr na britské ostrovy.
Nedělní ráno bylo na dlouhých vlnách věrným obrazem soboty, příjmové podmínky byly spíš ještě o něco horší. A tak jen na VKV jsem si do bandscanu připsal alespoň jednu novou stanic, a to R. Ethno z Prahy.
Malý věrný hlídač

čtvrtek 15. července 2010

Štědré Španělsko

Druhý červencový víkend byl mimořádně prodloužený na celý týden, od pátečního rána do pátečního odpoledne. Předpověď počasí slibovala po celou dobu mimořádně horké dny s teplotami až 36 °C a tak jsem byl zvědav, zda se na VKV pásmu objeví nějaké shortskipy.
Žádné galapředstavení se ani jeden den nekonalo, zřejmě proto, že jsem se na něj připravil. Zcela bez výsledku jsem ale neodjížděl, do bandscanu jsem si připsal alespoň jeden nový úlovek, a to v sobotu odpoledne RNE na 88.3 MHz (Barcelona, 100 kW); další nezřetelná španělská stanice pak zůstala neidentifikována.
V pátek večer jsem dostal zprávu o výskytu obrazce na louce u blízké obce Libouchec. V sobotu ráno jsem tedy tuner ani nezapínal a dokud bylo aspoň trochu chladněji, spěchal jsem obrazec změřit a vzít vzorky trávy pro další výzkum.

Pohled z místa k Jílovému, v popředí vlevo část kruhu (sytě zelená tráva)

Pohled na kruh z rogalla

Hned o nedělním ránu ale Španělsko nechalo o sobě vědět také na dlouhých vlnách, kde mi při nedělním svítání přineslo dva nové majáky, oba z Pamplony (386-NO a 422-PAM). Četné bouřky v Evropě ovšem identifikace dost ztěžovaly a příjmové podmínky také nebyly nijak výrazné, jakž tak šel slušně jen ten jihozápadní směr, tj. na Španělsko a Francii.
V pondělí jsem opět vstal, když obzor začínal světlat, ale po necelé půlhodině jsem lov majáků vzdal. Na Spectranu byl viděl souvislý bílý pruh slévajících se atmosférických poruch a identifikace majáků byla prakticky nemožná, včetně těch nejsilnějších. Před osmou jsem pak pro změnu zasedl k tuneru a nestačil se divit. Shortskipy zřejmě čekaly, až odjedu, ale mimořádně dobré podmínky přesto umožnily výrazný nárůst počtu položek bandscanu, vše ze severních směrů a jak jinak, vše z Německa:
93.6 Jam FM                        2.4 Berlin         203
95.3 Deutschlandradio Kultur     100.0 Schwerin       364
96.5 Deutschlandfunk              10.0 Neubrandenburg 306
96.9 Deutschlandradio Kultur       7.0 Dequede        285
98.2 98,2 Radio Paradiso           8.0 Berlin         205
98.3 NDR2 Schleswig-Holstein 1     5.0 Kiel           483
98.5 NDR2 Mecklenburg-Vorpommern 100.0 Schwerin       364

Zajímavé bylo, že příjem od pobřeží Baltu přetrvával i přes polední hodiny tohoto rozpáleného dne, kdy teplota dosahovala rekordních hodnot letošního roku. Odpoledne na severní straně teploměr ukazoval 33 °C, ve stínu pod slunečníkem 36 °C a dokonce v chalupě, kde byl relativní chládek, teplota vystoupila na rovnou třicítku. Zkoušel jsem změřit teplotu na přímém slunci, ale když sloupec lihu v teploměru svižně vystoupal téměř na konec trubičky vysoko nad konec stupnice (asi na 56 °C) a měl snahu se rozpínat ještě víc, kdyby mohl, musel jsem teploměr opět schovat do stínu.
V pondělí jsem si opět přivstal a při svítání prolaďoval dlouhé vlny. Proti předchozímu dni to byl veliký rozdíl, atmosférické rušení bylo velmi malé a byla radost sledoval, jak začaly vylézat francouzské a španělské majáky. Některé šly mimořádně silně a i když jsem si nedělal velké naděje na nové úlovky, podařily se dva, opět ze Španělska (424-RUS a 332-EAL), které byly na Spectranu také velmi zřetelné.
Úterní časné ráno na dlouhých vlnách nepřineslo nic nového, ale na FM pokračovala ráno a dopoledne sklizeň dalších přírůstků do bandscanu:
88.2 NDR Kultur            100.0 Marlow     394
91.1 Radio Dresden          1.0 Dresden      46
94.4 NDR Kultur           100.0 Steinkimmen 464
96.4 Energy Sachsen Dresden 0.5 Freiberg     56

Středa se navlas opakovala jen s tím rozdílem, že při svítání byly na nebi nadějné zvláštní pásovité mraky, které se nakonec stejně rozplynuly a na FM pásmu přibyly jen dvě nové stanice:
102.3 Radio Brocken Anhalt           4.0 Wittenberg  166
105.7 Hit-R. Antenne Niedersachsen 100.0 Steinkimmen 403

Ke změně nedošlo ani ve čtvrtek. Svítání bylo poznamenáno zcela zataženou oblohou a doznívající bouřkou, při které nespadla ani kapka, po osmé ale bylo nebe opět téměř vymetené, jen se slabými průsvitnými cáry zbytků rozpouštějící oblačnosti. Noc byla mimořádně horká, teploměr neklesl pod 22 °C. Přes poměrně mnoho nových stanic z předchozích dnů jsem si na FM přesto mohl časně ráno připsat další dvě položky:
 96.4 Radio Dresden           0.1 Pirna           19
105.1 Hit R. FFH Nordhessen 100.0 Hoher Meissner 302
Zde musím ještě uvést, že všechny nové úlovky byly možné díky přepnutí mf dílu na nejužší filtry, tj. 2 x 53 kHz. Při použití kombinace 2 x 80 kHz už byl poslech těchto stanic ve většině případů díky rušení z vedlejšího kanálu prakticky nemožný a osazení mf filtry 2 x 110 kHz je pro účely FM DXingu naprosto nevyhovující. Poslední uvedená kombinace sice proti komerčně osazovaným filtrům (230 či 280 kHz) přináší podstatné zlepšení dálkového příjmu a určitě řadu nových stanic, ale neumožní vydolovat z pásma tolik, jako při nasazení filtrů ještě užších.