Jabloň - pamětnice, poskytující až dosud výtečnou oporu oběma stožárům, už pomalu dosluhuje a tak jsem začal přemýšlet, jak ji nahradit. Protože na stožár pro MiW není vyvíjen prakticky žádný tah do strany, jen zanedbatelný od svodu, napadlo mě připevnit jej na některý plotový sloupek. Z toho "co dům dal" jsem vymyslel držáky, upravené pře- sně pro plotové cihlové sloupky. Pro jistotu jsem ještě stožár ukotvil kousek pod vrcholem, protože u jabloně stál několik let a dřevo už není v dobré kondici a pokud vydrží zimu, budu muset na jaře jít k lesu uříznout nový. Jak to dopadlo, ukazují následující obrázky. Druhý stožár pak bude stejným způsobem upe- vněn na některý ze sloupků za jabloní a bude se muset spokojit také jen s kotvením na okolní sloupky. Zna- mená to ale kotvení ve dvou výškách, protože tah lanka, dlouhého 180 metrů, je zvláště v zimě, kdy je obaleno ná- mrazou, docela dost velký.
pondělí 10. září 2012
čtvrtek 9. srpna 2012
Na návštěvě u DXera
"Na návštěvě u DXera" – další pokračování seriálu návštěv klubového kolegy Jirky. Ten přijel na víkend, aby společně se mnou prozkoumal příjmové podmínky pro FM DXing na hřebeni Krušných Hor, konkrétně na louce u chalupy děčínského radioklubu na Sněžníku. Asi tříhodinové posezení u polního vybavení samozřejmě přineslo několik nových stanic do mého bandscanu. Jsou v něm samozřejmě odlišeny hvězdičkou, ale postupem času budou jistě některé hvězdičky umazávány, jak budu tyto stanice nově přijímány i v mém stabilním stanovišti na chalupě, která je jen asi 5 km vzdušnou čarou od tohoto místa.
pondělí 9. července 2012
Hlídač podpěry
Při kontrole podpěr, jejich kotvení a antén jsem také narazil na zajímavějšího a málo vídaného obyvatele travního porostu kolem podpěr – mladou užovku. Aspoň doufám, že to byla užovka a ne mladá zmije, která ještě neměla na hřbetě dostatečně vybarvenou tu známou výstražnou klikatou čáru.
Je to opravdu jen užovka?
Je to opravdu jen užovka?
středa 4. července 2012
Svítání u rádia II
I v červenci mohou rána připomínat podzim, zejména je-li po nočním dešti, kdy ranní mlha vytvoří až přízračný pohled do údolí.
pondělí 18. června 2012
Svitání u rádia I
Při časně ranním sezení u přijímače v letních měsících mohu často sledovat postup svítání. Někdy příroda vykouzlí skutečně zajímavé pohledy, jako jednoho červnového rána.
čtvrtek 17. května 2012
Hezký indikátor
S jarem přicházejí nejen odlišné příjmové pod- mínky na dlouhých a středních vlnách, ale hlavně začíná sezóna FM DXingu, zejména každým rokem tolik očekávané období Es vrstvy. Hezkým indi- kátorem začátku toho- to období bývá záplava květů azalek.
sobota 24. března 2012
Jabloň - podpěra
Na horním okraji zahrady je stařičká jabloň, určitě ještě pamatující prapůvodní předválečné německé majitele pozemku, je jí tedy možná víc než 80 let. Posledních nejméně 10 let poskytuje oporu dvěma stožárům, a to pro dlouhý drát přes louku a pro Miniwhip. Pohled na ni přes den je smutný, některé její větve definitivně uschly a těch dosud živých už mnoho nezbývá. Kmen je dutý a střídavě poskytuje úkryt sršňům a netopýrům.
Zajímavý je na ni ale pohled před setměním, kdy vyniká její mohutná silueta. Její dny jsou ale už sečteny, na jaře uvolní místo novému altánku.
pátek 16. března 2012
Zdroj k notebooku
Po delších přípravách jsem konečně nechal zhotovit nerušící zdroj k notebooku. Pro příjem na středních dlouhých vlnách nebyl původní spínaný zdroj vhodný, protože na Spectranu zesílil šumové pásmo tak, že v něm slabší signály majáků zcela zanikaly. Neustálý provoz na vestavěný akumulátor a jeho časté dobíjení zkracují jeho životnost a kromě toho výdrž necelé 2,5 hodiny nebyla dostatečná. Navíc se postupně kapacita akumulátoru snižuje a není levný, takže zhotovení takého zdroje bylo nutností. Jako skříňku jsem použil levný víceúčelový tenkostěnný plastový box. Není sice příliš vhodný pro svou malou odolnost proti nadměrnému zahřívání a nevyhovuje zcela ani svou malou tuhostí, ale protože se zdroj nijak výrazně nezahřívá ani při delším provozu a skříňka se nikam nepřenáší (zůstává na zemi vedle poslechového stolu), nejsou její nedostatky tak kritické. Navíc jsem do ní pro jistotu navrtal množství větracích otvorů o průměru 10 mm. Přívodní síťová šňůra je odnímatelná, napájecí kablík je napevno.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)